piątek, 15 sierpnia 2014

Napisy we wnętrzach.

Dziś zajmiemy się czymś z tematyki urządzania wnętrz i kreowania przestrzeni. W pierwszej notce wspomniałyśmy, że urządzamy mieszkania. Każdy, kto zabierał się do urządzenia domu, mieszkania czy pokoju wie, że nie jest to zadanie tak proste, jakby się mogło wydawać. Jednym z problemów jaki napotkałam były "gołe ściany". Ponieważ pragnęłam nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter, a przy okazji zachować spójną estetykę, szukałam rozwiązania uniwersalnego i niebanalnego zarazem. Takim rozwiązaniem okazały się napisy i pojedyncze litery. 
W tym miejscu nawiążę jeszcze do kolorów w moich wnętrzach. Ponieważ przez większość życia przebywałam w pomieszczeniach kolorowych, przepełnionych pastelowymi odcieniami żółci, pomarańczu, zieleni i błękitu oraz upstrzonych dodatkami w różnych kolorach, teraz  postawiłam na  kolorystyczne wyciszenie. Zdecydowanie wybrałam biel, czerń i odcienie szarości. Dlatego też moje zainteresowanie skupiło się wokół napisów monochromatycznych. Ale nie jest to oczywiście jedyna słuszna droga i z pewnością opowiem Wam jeszcze o tej nieco weselszej wersji napisów. Największą zaletą monochromatycznych liter i wyrazów jest to, że pasują niemal do każdego wnętrza. Wystarczy odpowiednio dobrać treść, format i miejsce. 
I właśnie na tym się dzisiaj skupię. Zaprezentuje Wam kilka sposobów wkomponowania ciekawego napisu lub kilku liter do naszego wnętrza:) 1. Kolor
Efektowność takiej dekoracji związana jest z zastosowaniem kontrastu. Zestawiamy ze sobą dwa kolory, odcień bieli i czerń. Jedna z możliwości to czarne litery na białym tle, druga jest jej odwrotnością. Uzyskanie białego podłoża dla czarnych liter jest prostsze, wystarczy biała kartka, czy płótno. Na nim można namalować lub nakleić czarne litery. W przypadku czarnego tła sprawa jest nieco trudniejsza, należy bowiem pamiętać, że nie każda biała farba zapewni nam odpowiednie krycie czarnej powierzchni. Uważam, że prostym a jednocześnie bardzo spektakularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tak zwanej farby tablicowej (magnetycznej). Dzięki niej, w dowolny sposób możemy tworzyć i zmieniać treści, np. w zależności od naszego humoru:)

fot. Internet

2. Sposób
Metod na umieszczenie we wnętrzu wyrazów, czy też pojedynczych liter, jest kilka. Mogą one być formą wzoru i zostać rozmieszczone na całej ścianie, lub jako zdanie namalowane na jej fragmencie. Inny sposób to potraktowanie litery, jak każdego innego obrazu albo zdjęcia w ramce i zawieszenie jej "na gwoździu". Podobnie rzecz ma się z  dłuższymi napisami lub wyrazami.

fot. Internet
fot. Internet
3. 3D... albo nie!
Ile ludzi, tyle napisów. Jeśli nie chcesz żeby Twój napis był po prostu namalowany na ścianie lub płótnie, to możesz powiesić (lub przykleić) gotowy napis trójwymiarowy. Będzie się on odznaczał i stanie się kolejną formą przestrzenną w Twoim wnętrzu.

fot. Internet
4. Czcionka
Jeśli chodzi o czcionkę to dowolność pełna. Wszystko zależy od nas i naszej wyobraźni. Najpopularniejsze jest mieszanie różnych rodzajów czcionek oraz wielkości liter. Przez to dłuższe napisy nie są monotonne a pojedyncze litery wyglądają po prostu ciekawiej.

fot. Internet
5. Kształt
Jak najlepiej rozmieścić litery i wyrazy? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Możesz puścić wodze fantazji, wszystko zależy co chcesz uzyskać, czy romantyczną ozdobę czy też prosty, treściwy przekaz. Pomysłów nie brakuje, warto się zainspirować:)

fot. Internet
6. Gdzie?
Odpowiedź jest prosta. Wszędzie! Nieważne czy to sypialnia, kuchnia, przedpokój czy pokój dziecka. Jeśli zrobisz to z wyczuciem stylu i w oryginalny sposób, z pewnością sprawdzi się to idealnie w każdym pomieszczeniu. 

fot. Internet
7. Bibeloty
Wyrazy i litery genialnie sprawdzają się nie tylko jaka kompozycja na ścianie. Równie dobrze mogą służyć jako ozdoba komody czy  parapetu. To oryginalny "zbieracz kurzu" i z pewnością przykuje uwagę każdego, kto spojrzy na nasz mebel.

fot. Internet
8. A co gdyby...
A co gdyby napisy umieścić we wnętrzu z pominięciem mebli i mocowania do ściany? Wyglądałoby to mniej więcej tak:

fot. Internet

fot. Internet


Mam nadzieję, że ten krótki przegląd różnych pomysłów i konfiguracji, choć trochę przybliżył Wam ideę, tego bezapelacyjnie najpopularniejszego obecnie trendu wnętrzarskiego. A jeśli zapragniecie mieć takie cacko u siebie w domu to zaglądajcie do nas częściej. Już niebawem na blogu projekt DIY, w którym pokażę Wam jak w prosty sposób, przy niskim nakładzie finansowym i w domowych warunkach, wykonać taką ozdobę.  


M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz