piątek, 28 listopada 2014

"A po nocy przychodzi dzień"


Ilekroć  słyszę gdzieś kawałek Budki Suflera od razu przed oczami mam stary czarny magnetofon i kasety. Pamiętacie jeszcze kasety magnetofonowe? Najbardziej uwielbiałam wyciągać z nich brązową taśmę i ręcznie ją wkręcać za pomocą kółeczek na kasecie. Mama nie była szczęśliwa z tej zabawy. Ileż kaset w ten sposób straciło swoje życie… Wczoraj w Hali Stulecia odbył się ostatni koncert Budki Suflera we Wrocławiu z trasy pożegnalnej zespołu „A po nocy przychodzi dzień”. Cała Hala Stulecia była zapełniona po brzegi fanami – gdziekolwiek by się człowiek nie obejrzał, widział wpatrzonych w scenę ludzi, którzy wraz z kapelą przeżywali ten muzyczny spektakl. Choć średnia wieku fanów to przedział wiekowy moich rodziców  to i tak od pierwszych taktów Budka Suflera pokazała, że mimo czterech dekad obecności na polskiej scenie muzycznej, nawet trochę się nie postarzała. Wszyscy spontanicznie śpiewali, klaskali i dali się porwać tańcu – emocje były wyczuwalne w powietrzu. Łezka kręci się w oku na myśl, że to ostatnia trasa zespołu.


fot. Różowa Komoda

fot. Różowa Komoda


Dziś oprócz moich wrażeń z koncertu przygotowałam dla Was subiektywny przegląd imprez, które będą miały miejsce w ten weekend we Wrocławiu. Na ostatni weekend listopada wrocławskie instytucje serwują sporo atrakcji i koncertów. Warto wybrać się na pl. Kościuszki, gdzie przez trzy dni będzie działała scena artystyczna. Dla wielbicieli mrocznych klimatów zdecydowanie polecam- Zamczysko na Zamku w Leśnicy. A ponadto:


Perły architektury w Parku Handlowym Bielany
Między 21 a 30 listopada w Parku Handlowym Bielany będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę miniatur znanych budowli. Wcale nie trzeba jechać do Rzymu, Londynu by zrobić sobie selfie ze znaną budowlą. Na Bielanach zobaczycie: Krzywą Wieżę, Statuę Wolności, Big Bena, Tower Bridge, Bramę Brandenburską oraz brukselskie Atomium.


fot. Internet


Cała nasza trójka to zdecydowane mole książkowe dlatego warto wspomnieć w tym miejscu o charytatywnym kiermaszu książek – Buy a Book, który od piątku w Kinie Nowe Horyzonty. Kiermasz to idealna okazja dla wszystkich tych, którzy szukają książek na zimowe wieczory. Dochód z kiermaszu zasili konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Jak to działa? Wystarczy kupić symboliczną cegiełkę i wymienić ją na jedną z tysięcy książek. 
fot. Internet
W sobotę warto udać się na 38. Nocne Spotkanie Literacko – Muzyczne do Impartu. Spotkanie składać się będzie z dwóch części. W pierwszej rozegrany zostanie FINAŁ KONKURSU WOKALNEGO dla młodych, utalentowanych solistów lub zespołów uprawiających: poezję śpiewaną, ambitną piosenkę kabaretową, lub twórczość autorską. W drugiej części wieczoru odbędzie się KONCERT GALOWY. Jego bohaterem będzie Artur Andrus. Podczas występu artyście towarzyszyć będą następujący muzycy: Wojciech Stec – fortepian, gitara, Łukasz Borowiecki – kontrabas, akordeon, Łukasz Poprawski – saksofony, klarnet, Paweł Żejmo – perkusja.

 

fot. Internet

 

 Niedziela to fantastyczny duet! Grzegorz Turnau i Zakopawer! Co ich łączy? Muzyka, to jasne. Także ta wykonywana wspólnie. I nie chodzi tu wyłącznie o przebój „Na plażach Zanzibaru”. W niedzielę obaj artyści wystąpią w Hali Stulecia ze wspólnym programem pt. „W drodze”. To dość zaskakująca kooperacja, bo Turnau i Karpiel-Bułecka pochodzą tak naprawdę z dwóch zupełnie różnych muzycznych światów. Ten pierwszy jest utożsamiany z piosenką literacką, ten drugi – z nowocześnie wyprodukowanym graniem inspirowanym góralszczyzną. Ich biografie praktycznie nie mają żadnych punktów stycznych. To będzie niezwykłe doznanie artystyczne. 

fot. Internet
  
 Mam nadzieję, że do zobaczenia na kiermaszu książek i niezwykłym duecie w Imparcie. Nie zapominajcie, że sobota to Andrzejki! Wszystkim Andrzejom życzymy tego co dobre, ważne i potrzebne! :)

E.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz