piątek, 12 grudnia 2014

Rozgrzej się z grzańcem!

Choć za oknem nie ma śniegu to i tak chłód daje się  we znaki. Na zimowe wieczory z przyjaciółmi najlepszy jest grzaniec. Niezwykle rozgrzewa ciało i ducha ale również doskonale pasuje do mroźnych imprez.

fot. Różowa Komoda

Do przygotowania Grzańca potrzebujemy:

- butelka półsłodkiego wina
- łyżeczka goździków
- pół łyżeczki cynamonu
- pół łyżeczki imbiru
- szczypta gałki musztatołowej
- odrobina mielonego ziela angielskiego
- 1 pomarańczaPomarańczę należy oczywiście umyć a następnie pokroić w plastry. Do garnka wlać wino i dodać przyprawy. Składników cała masa, ale zdecydowanie warto! Dla leniwych- najprostsze i najszybsze jest dodanie gotowej mieszanki przypraw – chociaż to nie to samo… Po chwili dodajemy pomarańcze (ja zawsze zostawiam jeden plasterek do dekoracji szklanki). Wino wraz ze składnikami podgrzewamy wolno, tak aby  nie dopuścić do zawrzenia. Jeśli mamy termometr kulinarny to warto wino podgrzać  do max. 60°.
Gorący grzaniec z pomarańczami rozlewamy do szklanek, dekorujemy  plastrem pomarańczy z goździkami.
Do przepisu można również wykorzystać wino wytrawne, dodając do niego łyżkę miodu.
A zatem – miłych grzanych wieczorów! :)

fot. Internet
Korzystając z okazji to wszystkich żądnych wrażeń, nocnych marków, a także tych spragnionych 
autorskich, ręcznie wykonanych prezentów zapraszam na Świąteczną Noc Nadodrza. 13 grudnia od 12 w południe do północy odwiedzać będzie można galerie, pracownie, restauracje, uczestniczyć w warsztatach, wystawach i wielkim świątecznym kiermaszu. Niewykluczone, że będzie to jedyna okazja do poznania bliżej tajników nadodrzańskich rzemieślników. Swoją pracownię zaprezentują m.in. Jan i Lidia Cichutkowie z Zakładu Ramskiego przy ul. św. Wincentego. Opowiedzą oni o rzemiośle i doborze ramy do obrazu. Mistrzów rzemiosła przy pracy będzie można również zobaczyć, przychodząc do pracowni Ramy Domański przy ul. Chrobrego 28. W sobotę będzie też możliwość porozmawiania z jednym z niewielu szewców we Wrocławiu, który potrafi jeszcze robić buty na zamówienie, a przy okazji jest niezwykle utalentowanym rzeźbiarzem (spotkanie w Zakładzie Szewskim przy ul. Łokietka 7). Między zwiedzaniem jednego i drugiego miejsca będzie można zatrzymać się i usiąść w Cafe Rozrusznik przy ul. Cybulskiego 15 i skosztować kawy rodem z Wrocławia czyli Wrocławskiego Deszczu. Ogrzać się będzie można również W Rytmie Ziemi przy ul. Pomorskiej 32U/4, od 11.00 trwać tam będzie degustacja kawy karobowej i słodkości, które można jeść bezkarnie. W Dobrej Karmie natomiast będzie można skosztować urodzinowego tortu lub zjeść obiad przy akompaniamencie DJ-a. Więcej szczegółów Świątecznej Nocy Nadodrza znajdziecie oczywiście na Facebooku.
Widzimy się na Kiermaszu! :)

E.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz